Ania Shirley od pokoleń towarzyszy dziewczętom z całego świata w ich literackich podróżach. Nic więc dziwnego, że dla wielu z nich zarówno ona sama, jak i jej pomysłodawczyni, stały się inspiracją. Tak było również w przypadku Weroniki Madryas, autorki książki Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza.
Pomysł na napisanie książki pojawił się wiele lat temu. I zarówno Ania, jak i postacie babci oraz dziadka odzwierciedlają bohaterów powieści Lucy Maud Montgomery: Anię Shirley, Marylę i Mateusza Cuthbertów.
Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza to cykl pięciu opowieści, których bohaterką jest tytułowa Ania, zwana również Bławatkową Dziewczynką. Akcja powieści toczy się w domu dziadków położonym w jabłoniowym sadzie na Zielonym Wzgórzu.
Każda historia dotyczy odrębnej przygody Ania, posiadaczki niezwykłego daru, dzięki któremu swobodnie przenosi się z rzeczywistości do krainy istot czarodziejskich zamieszkujących Zielone Wzgórze. W ten oto sposób poznaje: lotinkę Nelę, dreptaka Feliksa, Gawędę oraz Leśną Wróżkę. Ania i lotinka odwiedzają tajemniczą chatkę bajarza, by słuchać opowiadanych przez niego baśni.
W ostatniej, piątej opowieści zatytułowanej Pośród Zielonych Wzgórz, Ania odbywa podróż zaczarowanym balonem. Podczas niej przenosi się na Wyspę Księcia Edwarda do czasów Ani Shirley. Dziewczynki lecą tym samym wehikułem czasu do Polski, na Baśniowe Zielone Wzgórze. Ania Shirley z wielkim zdumieniem odkrywa współczesny świat i poznaje odległe Zielone Wzgórze z przyszłości. Spotkanie owo ma symboliczne znaczenie – ukazuje, iż pokrewieństwo dusz jest niesamowitym doświadczeniem, wykraczającym poza wszelkie bariery, w tym także odległości i czasu.
Książka Ania z Baśniowego Zielonego Wzgórza Dolnośląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6+